لوگوی سایت پلاگین یاب

شفاف سازی و تکذیب نامه

نکات قبل از شفاف سازی :

به دلیل این که بیشتر استفاده کنندگان از سایت پلاگین یاب افراد وردپرس کار هستند، ما نیز در این صفحه بیشتر مثال های مرتبط با وردپرس را آورده ایم. اما موارد ذکر شده در تمام موارد طراحی سایت صدق میکند.

ما به دلیل رعایت سئو داخلی سایتمان بیشتر از نام “سایت پلاگین یاب” استفاده کرده ایم. اما مسائل مطرح شده در این صفحه برای تمام سایت های هم جهت با ما صدق میکند. پیشاپیش از این نوع سایت ها نیز تشکر کرده و بابت این مورد پوزش میطلبیم.

با خواندن کامل این صفحه، یک بار برای همیشه به شک های ذهنی خود پایان میدهید.

مطالب این صفحه برای افزونه ها و پوسته های سازندگان ایرانی صدق نمیکند. منظور افزونه های کد نویسی شده در ایران است که تعداد آنها در برابر افزونه های خارجی بسیار بسیار کم است. پلاگین یاب حامی برنامه نویسان ایرانی می باشد و از آنها حمایت میکند. هیچ فایل ایرانی در سایت قرار نخواهد گرفت.

هر گونه تعصب و قضاوت را نسبت به سایت های ارائه دهنده رایگان و پولی فایل های دانلودی را، به پس از خواندن کامل این صفحه بسپارید.

در برخی از موارد ما از نام اسکریپت استفاده کرده ایم. اسکریپت ها کدهای آماده هستند که در سایت های مختلف استفاده میگردد.

بدون شک اگر شما مدت طولانی ای یک طراح سایت با cms محبوب وردپرس باشید مطالب این صفحه مناسب شما نمی باشد و شما از قبل به مسایل مطرح شده در این صفحه پی برده اید.

علت وجود این صفحه در سایت پلاگین یاب

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که برای طراحی سایت، نیازمند پلاگین ها و پوسته های وردپرسی هستند، هزینه های بالای فایل ها و اسکریپت ها (هر نوع فایل دارای کد) می باشد. از این رو وقتی به سمت دانلود فایل های رایگان شده ی پریمیوم افزونه ها روی می آورند با نگرانی هایی از جمله ناقص بودن یا ترس از وجود کدهای مخرب اضافه شده در این اسکریپت ها مواجه می شوند.

ما در این صفحه به شما میگوییم که چگونه می توان فایل های سایت پلاگین یاب و سایت های مشابه را امتحان کرد و همچنین با تفاوت (بهتر بود می گفتیم عدم تفاوت) فایل های رایگان سایت پلاگین یاب و فایل های پولی فروشگاه های ارئه دهنده فایل های اسکریپتی  آشنا می کنیم.

سعی شده تمام موارد اشاره شده در بالا به صورت قالب سوال های ذهنی شما مطرح شود و به آن سوالات پاسخ جامع داده شود.

چرا سایت پلاگین یاب رایگان است؟

تنها موردی را که در شفاف سازی سایت پلاگین یاب با یک پرسش جواب میدهیم پاسخ به همین سوال است.

بهتر است بعد از خواندن مطالب شفاف سازی و تکذیب نامه، از سایت های مشابه که برای هر فایلی از شما پول دریافت میکنند بپرسید:

“چرا سایت شما پولی است؟”

© قانون حق کپی رایت چه می شود؟

متاسفانه ما در ایران به چند دلیل مجبور به زیر پا گذاشتن قانون حق کپی رایت هستیم (البته مربوط به کپی رایت جهانی) :

 • تحریم های مالی: تهیه افزونه های خارجی با پرداخت ارز های جهانی صورت میگیرد.
 • تحریم های غیر مالی : شما اگر بتوانید از هر راهی به صورت قانونی این افزونه ها را خریداری کنید، اگر ردی از شما دریافت کنند که به ایران برسند (در علم کامپیوتر تریسینگ “Tracing” میگویند) لایسنس شما را باطل میکنند.(برخی از شرکت های خارجی اینگونه عمل میکنند)
 • امضا نشدن قانون کپی رایت جهانی : ایران جزو معدود کشورهایی است که قانون کپی رایت جهانی را امضا نکرده است و شما میتوانید از این مورد استفاده کنید. (خارجی ها هم میتوانند قانون داخلی کپی رایت ایران را رعایت نکنند)

بهانه سایت های فروشنده پلاگین پولی چیست؟

 • اورجینال بودن!
 • پشتیبانی!
 • فارسی کردن!
 • راست چین کردن!

تمام موارد اشاره شده در بالا دلیلی بر فروش افزونه نمیشود. البته برای موارد غیر از اورجینال بودن می توانند فایل ترجمه را بفروشند که ما بیشتر افزونه ها را با فایل ترجمه رایگان در اختیار شما قرار داده ایم.

درباره پشتیبانی هم تنها سازندگان افزونه میتوانند پشتیبانی ارائه دهند. مگر اینکه سایتی به کد های  نوشته شده در افزونه مسلط باشد که تا به این لحظه مشاهده نشده.

آیا افزونه های سایت های دیگر با پلاگین یاب تفاوت دارد؟

به صورت کاملا شفاف به شما بیان میکنیم تنها زمانی می توانید از نام افزونه اورجینال به معنای ظاهری آن در دنیای وب اشاره کنید که شما در سایت ارائه دهنده آن دارای اکانت باشید.

در غیر این صورت تمام افزونه ها نال شده هستند و اسکریپت ها، افزونه ها و فایل های هیچ سایتی با سایت پلاگین یاب از لحاظ کپی بودن (اورجینال نبودن) تفاوتی ندارد.

و اگر سایتی با عنوان دانلود افزونه اورجینال قصد فروش داشت بدانید که یک دروغ بیشتر نیست و قصد فریب شما را دارد.

افزونه نال یا کرک شده چیست؟

وقتی شما یک اسکریپت اینترنتی مانند افزونه ها یا پوسته های وردپرسی را استفاده می کنید به این معنی است که این برنامه یا اسکریپت ها میتواند یکی از حالت های زیر را داشته باشد (مثال افزونه) :

 • رایگان و آزاد برای عموم :  این افزونه ها بیشتر اپن سورس (سورس باز) هستند و در مخزن وردپرس قابل دستیابی می باشند.
 • مجوز غیر رایگان : بیشتر این افزونه ها دارای لایسنس یا قفل هایی برای استفاده و آپدیت هستند.

معنی لایسنس : لایسنس ها برای برقراری ارتباط با سرور ارائه دهنده افزونه (مخزن افزونه) گذاشته می شود و بیشترین کاربرد آنها برای دریافت به روز رسانی ها (آپدیت ها) است.

معنی قفل : قفل ها بیشتر برای عدم کپی شدن یک افزونه یا عدم نصب آن بروی سایت های کپی کننده استفاده می شودند.

معنی نال یا کرک : وقتی شما از افزونه هایی استفاده میکنید که دارای مجوز پولی می باشد ولی شما آن را از مرجع و سایت اصلی آن تهیه نکردید به این معنی است که کد های این افزونه دست کاری شده است. این دستکاری شدن بیشتر برای شکستن قفل ها یا دور زدن لایسنس ها صورت می گیرد. به این گونه افزونه ها نال یا کرک شده می گویند.

نکته : تمام اسکریپت ها، افزونه ها و پوسته های فروشگاه های ایرانی کرک و نال هستند.

دلایل محکم تر برای افزونه های نال و کرک وجود دارد؟

نه تنها ما ایرانی ها بلکه در تمام جهان از سال های اول پیدایش سیستم های کامپیوتری از برنامه و سیستم های عامل کرک شده استفاده میکردند.

بله. افزونه ها، پوسته ها، اسکریپت ها و… برنامه هایی برای راه اندازی وب سایت های اینترنتی می باشند. دقیقا همانند برنامه های نصب شده روی سیستم شما. با این تفاوت که این برنامه ها به جای سیستم شما روی کامپیوتری که در دیتاسنترها نگهداری میشود و به آن سرور (همان هاست) میگویند راه اندازی میگردد.

خود شما نیز همین الان در کامپیوتر خود از برنامه هایی مانند فتوشاپ، کورل، برنامه های مالتی پلیر و ده ها برنامه کرک شده ی دیگر استفاده میکنید. بدون این که ریالی بابت آنها پرداخت کرده باشید.

تفاوت برنامه های اینترنتی با برنامه های سیستمی چیست؟

تنها تفاوت نا آگاهی افراد تازه کار می باشد. به عبارتی شما اگر برنامه ای سیستمی را از اینترنت دریافت کنید ابتدا آن را با ویروس کش برسی میکنید. در حالی که این کار را برای افزونه های اینترنتی انجام نمی دهید. و افزونه ها را کد های عجیب و غریب می دانید. در حالی که برنامه های سیستمی هم از همین کد ها تشکیل شده است.

در این بین افرادی نیز هستند که از این نا آگاهی طراحان تازه کار وب سایت استفاده میکنند و نسخه های نال و کرک شده را با قیمت هایی بعضا بالا می فروشند. متاسفانه این گونه افراد به شدت به سایت های ارائه دهنده افزونه و پلاگین رایگان هجوم میاورند و بعضا آنها را به چیزی که به خود باید نسبت دهند خطاب میکنند.

نکته: ما نیز منکر استفاده از افزونه های اورجینال نیستیم. اما به دلایل اشار ه شده در بالا و در قسمت قانون کپی رایت علت استفاده از افزونه های نال و کرک شده را توضیح دادیم.

برخی از سایت ها پشتیبانی ارائه میدهند. خرید از آنها خوب است؟

در اینجا باز هم باید به فریب این سایت ها اشاره کنیم. متاسفانه این گونه سایت ها با تحریف معنی اصلی کلمات و برداشت ها، سعی در به فروش رساندن فایل های رایگان خود هستند.

معنی پشتیبانی : این کلمه از واژه Support در زبان انگلیسی گرفته شده است. به این معنا که اگر افزونه ی فروخته شده به شما دارای باگ باشد، طراحان آن افزونه باید آن باگ را رفع کنند و فایل های افزونه را به روز کنند(معمولا ظرف 7 روز). همچنین اگر قسمتی از افزونه با گفته های طراحان آن در تضاد باشد مانند عدم عملکرد یا شفاف بودن قسمتی از افزونه، باید نسبت به کارایی آن قسمت از افزونه کاربر را توجیح کنند.

نکته : پشتیبانی آنلاین شامل موارد زیادی است. درباره کلمه پشتیبانی از افزونه ها در قوانین مرجع جهانی تحقیق کنید.

حال به این نکته توجه کنید که فروشندگان فایل های نال میتوانند نسبت به معنی واقعی پشتیبانی اقدام کنند؟ اگر قسمتی از افزونه از سمت طراح آن باگ داشته باشد جواب چیست؟

معنی خدمات : خدمات به انجام کارهایی میگویند که شما وقت یا دانش آن را ندارید و فرد دیگری این کار را برای شما انجام میدهد. مراقب سوء استفاده از کلمه خدمات نیز باشید.

آیا سایت های دیگری هم مثل پلاگین یاب وجود دارد؟

خوشبختانه بله.

سایت های خوب دیگری هم در راستای پلاگین یاب وجود دارد.

ما به شما نشان می دهیم چگونه فایل های یک افزونه را برسی کنید.

از کجا بدانم فایل ها دارای کد مخرب نیستند؟

در سایت پلاگین یاب تمام فایل ها (اسکریپت ها، افزونه ها، html و…) قبل از بارگذاری روی سایت برسی میشوند. و در فایل فشرده آنها (فایل zip) یک کامنت برای راهنمایی گذاشته میشود. البته این کامنت برای جلوگیری از دزدیده شدن پهنای باند اینترنتی ما نیز مفید است.

اگر شما فایل را از هر منبع دیگری دانلود میکنید باید توسط سایت های برسی فایل آنها را از لحاظ وجود کد های مخرب (ویروس، تروجان، بک لینک و …) برسی کنید. البته ممکن است این سایت ها نیز درست عمل نکنند ولی احتمال آن کم است. در اینجا ما یک سایت معروف و قدرتمند که فایل ها را با تعداد زیادی از برنامه های امنیتی برسی میکند را معرفی میکنیم : سایت برسی افزونه های نال virustotal.com

بعضی از سایت ها فیلم اورجینال خرید خود را نشان میدهند.آنها معتبرند؟

در دنیای اینترنتی که وب سایت قدرتمند یاهو را هک میکنند (بزرگترین هک تاریخ) درست کردن یک فیلم جعلی یا یک فیک پیج کار دشواری نیست. این با خود شما است که به این مورد اطمینان کنید یا خیر.

با این حال اگر هم بر فرض، افزونه اورجینال باشد باز هم باید نال شود.

یک محاسبه ساده (این محاسبه آپدیت نمیشود – تاریخ : فروردین 1400):

قیمت کنونی دلار : حدود 25000 هزار تومان

مورد برسی : المنتور پرو (همه افزونه ها مشابه هستند)

قیمت “پلن پایانی” سایت اصلی افزونه : برای 1000 سایت و برای 1 سال : 1000 دلار (معادل 25 میلیون تومان)

قیمت “پلن میانی” سایت اصلی افزونه : برای 25 سایت و برای 1 سال : 200 دلار (معادل 5 میلیون تومان)

حدود قیمت “پلن اول!” سایت های ایرانی  : برای بی نهایت سایت و برای مادام العمر آپدیت :  50 هزار تومان (معادل 2 دلار)

کمی تفکر و برسی ها:

 • چگونه میتوان محدودیت 25 سایتی المنتور اورجینال را توجیح کرد؟
 • حتی با در نظر نگرفتن مورد بالا چگونه میتوان محدودیت سالی برای آپدیت ها را توجیه کرد؟
 • حتی با در نظر نگرفتن موارد بالا چگونه می شود 100 برابر ارزانتر از سایت اصلی را توجیه کرد؟
 • حتی با در نظر نگرفتن موارد بالا چگونه تخفیف های 60 درصدی ارائه می کنند؟
 • حتی با در نظر نگرفتن موارد بالا چقدر باید بفروشند تا پول یک سال خرید افزونه در بیاید؟
 • و…..

پاسخ به سوال آخر : ما نمیگوییم پلن پایانی سایت اصلی را حساب کنید. پلن میانی سایت المنتور را برسی میکنیم(هر چند که اشتباه است). چقدر باید بفروشیم تا پاسخ سوال آخر را بدهیم؟ هر 3 روز ونیم یک فروش تا بتوانند پول سایت اصلی را بدهند. هر 3 روز ونیم نه برای یک سال بلکه برای همیشه باید این فروش را داشته باشند. حال به سایت های بزرگ فروش فایل های وردپرس ایران نگاهی بیاندازید. تعداد فروش آنها (که البته به احتمال بالا آمارها دستکاری شده اند) را با زمان بارگذاری فایل هایشان مقایسه کنید و با یک جمع و تفریق ساده حساب کنید تا الان چقدر بابت فروش فایل ضرر کرده اند. البته این در صورتی است که واقعا فایل ها را خریداری کرده باشند!

با این حال برخی از سایت ها لایسنس و آپدیت مستقیم میگذارند.آنها هم نال هستند؟

همانطور که گفته شد افزونه ها دارای کد هایی مانند لایسنس هستند. این کد ها را میتوان از داخل کد های افزونه حذف کرد و بروی آن لایسنسی را که خود فرد تعریف میکند را قرار داد. بعد از این کار برسی آپدیت را به سمت مخزنی که خود فرد طراحی کرده است ارجاع دهد.

با انجام این کار بسیار زشت افکار عموم را نسبت به اورجینال بودن فایل های خود سوق میدهند.

مراقب دام این افراد نیز باشید. شما فکر میکنید که واقعا این نوع افزونه ها اورجینال هستند(به معنای واقعی کلمه). در صورتی که چنین نیست. کسانی که کد نویسی آموخته اند میتوانند کد های مخرب را به داخل سایت شما تزریق کنند (در علم امنیت فضای مجازی اصطلاحا اینجکشن “Code Injection”)

کنترل کردن چنین افزونه هایی به دلیل آپدیت اتوماتیک از مخزن جعلی و نا معتبر بودن فایل جدید ممکن است برای شما دشوار باشد. فایل های افزونه ها و پوسته ها بعد از به روز رسانی تغییر میکند و شاید دارای کد های مخرب جدید باشند که قبلا نبوده است.

یکی از دلایلی که ما آپدیت اتوماتیک روی فایل ها نمیگذاریم همین دلیل شفاف سازی است.

آیا در خارج هم از افزونه نال استفاده میکنند؟

در یک کلمه : بله

اگر درباره وردپرس بخواهیم بگویم مسئله از جایی آغاز میشود که یکی از شعار های وردپرس آزادی و کاملا رایگان بودن طراحی سایت با وردپرس است. با گذشت زمان و ورود افزونه های وردپرسی تعداد زیادی از وب مستر ها با اشاره به این شعار وردپرس به کرک کردن افزونه ها روی آوردند. دلیل آنها این است که نمیتوان شعار ها را دور زد و باید به آن عمل کرد. خارجی ها مثال هایی مانند این را می زنند :

شما در یک میهمانی که دعوت شده اید هزینه غذا را پرداخت میکنید؟ یا میهمانی رایگان غذای پرمیوم دارد؟

جنگ استفاده کردن یا استفاده نکردن از افزونه های نال در سایت های خارجی هم مطرح می شود. با این حال دلایل ما در کشور عزیزمان ایران بسیار قوی تر از آنها است.

افزونه ها در ایران نال می شوند یا خارج؟

معمولا تمام افزونه ها در سایت های خارجی نال می گردند. فرایند نال کردن افزونه ها با یکدیگر متفاوت می باشد و برای این کار باید مدت زیادی را صرف برسی کد های افزونه کرد.

افزونه ها معمولا در کجا نال می شوند؟

بیشتر استفاده کنندگان افزونه های نال و همچنین بیشتر کرک کنندگان افزونه ها از کشور های زیر هستند :

 • امریکا
 • روسیه
 • چین
 • هند

از سایت های خارجی دانلود کنم یا ایرانی؟

اگر منبع دانلود خارجی که میخواهید استفاده کنید معتبر باشد (ما به دلیل مسایلی نامی نمی آوریم) و محدودیت های زیر مشکلی برای شما نمی آورد فرقی نمی کند از کجا دانلود کنید :

 • افزونه ها در سایت های خارجی فارسی نیستند
 • افزونه ها در سایت های خارجی راست چین نیستند
 • زبان سایت های خارجی گاهی غیر انگلیسی (روسی، چینی، آلمانی) می باشد.
 • فایل ها در هیچ سایتی در جهان متمرکز نیستن. افزونه های محبوب ایرانی در سایت های ایرانی شناخته شده است.
 • ممکن است فایل های برخی از ارائه دهنده گان افزونه ناقص باشد. یا با سیستم سایت های ایرانی مشکل داشته باشد (افزونه های پیامکی، راست چین، مترجم و…)

سایت پلاگین یاب بیشتر شبیه یک مخزن پلاگین و پوسته (و سایر فایل های مورد نیاز وب مستران) برای موارد پر کاربرد و محبوب است.

من هنوز قانع نشدم. چه دلایل دیگری دارید؟ چه کار کنم؟

ما به دنبال قانع کردن هیچ عزیزی در دنیای وب مستری نیستیم و نیازی هم به دانلود شدن فایل هایمان نداریم و این سایت برای ما هزینه های زیادی داشته و دارد.( از جمله یک هاست پرمصرف و پربازدید + هاست دانلود + دامنه ی رند خریداری شده + حجم بالای اینترنت مصرفی ما و… )

هدف اصلی پلاگین یاب انتشار آزاد اطلاعات و فایل های اینترنتی برای هموطنان می باشد. خوشحالیم که در این کار اولین نیستیم و میدانیم که آخرین هم نیستیم. ما فقط سعی میکنیم کنار سایت های هم جهت با ما جزو بهترین ها باشیم.

اگر قانع نشدید میتوانید از سایت های ارائه دهنده پولی همین افزونه ها را تهیه کنید.

کلام آخر

ما دها برابر حجم این صفحه میتوانیم دلیل برای عدم تفاوت بین فایل های رایگان و پولی بیاوریم. اما ممکن است که شما بخواهید  چشمتان را روی این موارد ببندید.

افراد زیادی هستند (دانشجویان، کسب و کار های کوچک و…) که برای تهیه اسکریپت ها (پلاگین ها، پوسته ها و…) مجبور به پرداخت هزینه هایی هستند که شاید توان مالی خوبی نداشته باشند. اما برای راه اندازی کسب وکار خود یا مصارف دیگر نیازمند وب سایت باشند. امیدواریم در جهت کمک کردن به این عزیزان روز به روز بهتر شویم.

برای استفاده از تمام امکانات (به جز انجمن که راهی جز عضویت ندارد) در سایت پلاگین یاب نیازی به عضویت نیست و در تمام صفحه های دانلود، فایل ها به صورت لینک مستقیم قرار داده شده است.

در صورتی که قصد خرید افزونه از هر سایتی را دارید سعی کنید از سایت هایی خرید کنید که حداقل کنار فروش سعی در توسعه وردپرس دارند.